Magnezij je hranilo, ki je bistveno za zdravje ljudi. Nosi odgovornost za več kot 300 biokemičnih reakcij v telesu (uravnavanje krvnega tlaka, ravni sladkorja v krvi, delovanje mišic in živcev). Hkrati pa je tudi pomemben za proizvodnjo mineralov kosti in DNK ter beljakovin.
Pomanjkanje magnezija je pogosto brez vidnih simptomov. Lahko se pojavi šibkost, utrujenost, depresija in tudi kot aritmija ter tremor. Kronično pomanjkanje pa se povezuje s številnimi zdravstvenimi težavami (aterosklerozo, astmo, osteoporozo, migreno, presnovnim sindromom, sladkorno boleznijo tipa 2, itd.).
Mnogi verjamejo, da dodatki magnezija, kot je magnezijev klorid lahko preprečijo določene bolezni in jih tudi aktivno zdravijo. Čeprav morda ne zdravi stanj, pa zagotovo lahko pomaga premagati pomanjkanje magnezija in se tako uporablja predvsem za dopolnitev prehrane z magnezijem. Učinkovito izboljša ali obnovi nekatere fiziološke funkcije.
Vzroki za pomanjkanje magnezija
Magnezij je sicer pogost element, vendar se slabo absorbira in le 15-40% se ga absorbira iz hrane. Je element, nujen za zdravje telesa. Pomanjkanje lahko slabo vpliva na delovanje živčnega sistema, sklepov, srca in mišic.
Normalna koncentracija magnezija v krvi je 0,65-1,25 mmol / l, dnevna potreba pri odraslih pa 300–400 mg na dan.
Razlogov za pomanjkanje je lahko več:
- slaba prehrana (sestavine z visoko vsebnostjo maščob, ki negativno vplivajo na absorpcijo magnezija, visoka vsebnost mesa).
- Pitje močnega čaja in kave poveča izločanje magnezija iz telesa.
- Pogosto hujšanje (redukcijske diete, z nizko vsebnostjo beljakovin – zmanjšujejo absorpcijo magnezija v prebavnem traktu).
- Pogosto pitje alkohola – poveča porabo magnezija in moti absorpcijo.
- Kronični stres.
- Preobremenjenost.
- Dolgotrajno uživanje drog.
- Odpoved ledvic.
Ne spreglejte tudi: Učinki prehranskega dodatka MSM
Simptomi pomanjkanja magnezija
Pomanjkanje magnezija povzroči različne neprijetne tegobe. Te so:
- zobna gniloba,
- Šibkost, trzanje vek ali delno zgornjih ustnic, nenormalnost srčnega utripa, krči;
- lomljivost nohtov,
- povečano izpadanje las,
- občutek otrplosti ,
- mravljinčenja v okončinah,
- zmedenost,
- tesnoba in razdražljivost,
- sindrom nemirnih nog,
- motnje spanja,
- depresivne motnje,
- težave pri koncentraciji,
- omotica,
- oslabljen imunski sistem,
- palpitacije,
- boleče menstruacije,
- težave s spominom,
- glavobol.
Kakšna je vloga magnezija v telesu?
Vloga magnezija v telesu je velika, saj je ključnega pomena za učinkovito delovanje krvnega, živčnega, skeletnega in prebavnega sistema, preprečuje nastajanje ledvičnih kamnov in strjevanje krvi, upočasnjuje proces staranja in krepi imunski sistem.
Najučinkovitejša in najboljša pomoč je magnezijev klorid. Je eno od osnovnih lahko prebavljivih makrohranil.
Ker je higroskopičen, se veliko bolje raztopi v vodi kot druge anorganske soli.
Pridobiva se lahko iz minerala, imenovanega karnalit (magnezij – kalijev klorid v tekoči obliki) ali s segrevanjem plinastega klorovodika, nastane tudi, zaradi kemične reakcije klorovodikove kisline na magnezijev karbonat, hidroksid ali oksid.
Najpogosteje je v obliki drobnih kristalov, kar je posledica procesa kristalizacije, sploh kadar se pridobiva iz slane vode.